Czas na fiskalizację myjni bezdotykowych

Popularność myjni bezdotykowych w ostatnich kilku latach wzrosła. Funkcjonuje na rynku coraz więcej takich myjni i w związku z tym zainteresowanie myjniami pojawiło się także po stronie ustawodawcy, który podjął działania zmierzające do usystematyzowania tej działalności z uwzględnieniem również podatkowych obowiązków jakie mają właściciele myjni. I tak już w maju 2020 roku podjęto decyzje o tym, że konieczne będzie przeprowadzenie fiskalizacji myjni bezdotykowych. Ostatecznie podjęte decyzje zakładały, żę taka fiskalizacja będzie się musiała dokonać na każdej myjni najpóźniej od października 2022 roku. 

Fiskalizacja – co się za nią kryje i jak powinno się ją poprowadzić 

Podejmując się tematu fiskalizacji należy zacząć o wyjaśnienia tego, co kryje się za tym pojęciem. Fiskalizacją określa się montaż kas fiskalnych, w miejscu, gdzie dokonywana będzie przez klienta myjni opłata za usługę z jakiej będzie korzystał. 

Tyle samo pojęcie i jego wyjaśnienie, trzeba jednak mieć świadomość tego, że samo pojęcie i definicja nie oddają rzeczywistego stanu rzeczy i tego jakie trudności kryją się za fiskalizacją myjni. Przede wszystkim to co musimy mieć na uwadze to fakt, że kasy fiskalne będą w tej sytuacji znajdować się w miejscu, gdzie będzie trzeba mówić o trudnych warunkach w jakich kasy będą musiały funkcjonować. Należy zwrócić uwagę np. na wilgoć jaka będzie panowała na myjniach czy temperatury z jakimi kasa będzie się musiała zmagać. 

Firmy, które odpowiadają za obsługę myjni samoobsługowych zwracają uwagę na te kwestie, dlatego można liczyć na przygotowanie rozwiązań, które sprawdzą się w takiej sytuacji. Warto mieć to na uwadze i właściciele myjni powinni sięgać właśnie do oferty tych firm, które obsługują technicznie myjnie i również jeśli chodzi o kasy fiskalne będą w stanie zapewnić właściwe rozwiązania. 

Najważniejsze wymogi jakie stawia prawo 

Podstawowa kwestia to sam wymóg montowania kas fiskalnych a dokładniej moment, w którym zacznie obowiązywać. Stanie się tak od dnia 1 października 2022 roku. Kolejna kwestia to pytania właścicieli myjni ile kas przygotować. I tutaj niestety złe wiadomości dla właścicieli myjni nie wystarczy jedna kasa na całą myjnię. Każde stanowisko musi mieć swoją kasę. Związane jest to bezpośrednio z wymogami prawa, które zakłada, że paragon musi być wydawany w miejscu, gdzie dokonywana jest zapłata za usługę i powinno się to dokonywać niezwłocznie. Dlatego kasa musi się znajdować tam, dokonywana będzie opłata za usługę. 

Ułatwieniem dla właścicieli myjni są decyzje podjęte przez ministra rozwoju, pracy i technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, która to decyzja pozwala na przygotowywanie paragonów w formie elektronicznej. W takich miejscach jak myjnie bezdotykowe jest to faktycznie istotne ułatwienie, ponieważ możliwość przygotowania paragonów elektronicznych sprawia, że nie będzie trzeba gromadzić papierowych rolek, w tym miejscu, gdzie będziemy mieli dużą wilgoć. To co będzie jeszcze istotne to połączenie kas fiskalnych na myjniach z dostępem do prądu. To równieź kwestia, która ma istotne znaczenie, ponieważ dokonywane transakcje muszą być na bieżąco przekazywane do Centrum Repozytorium Kas Ministra Finansów. To wyzwanie dla właścicieli myjni, którzy muszą stworzyć rozwiązania umożliwiające przekazywanie danych o transakcjach dzięki połączeniu z internetem każdej kasy fiskalnej przy myjni. 

Korzystając ze wskazanych informacji będziecie mogli postawić na rozwiązania, dzięki którym łatwiej będzie spełnić wymogi prawa dotyczące stworzenia kas fiskalnych na myjniach bezdotykowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *