Fiskalizacja myjni bezdotykowej – czego możemy się spodziewać od 1 października 2022

Popularność bezdotykowych myjni w Polsce rośnie z roku na rok. W ostatnich kilkunastu latach mocno ten rynek się zmienił i wiele osób decyduje się na taki biznes otwierając kolejne bezdotykowe myjnie. Tych pojawia się z roku na rok coraz więcej, a co za tym idzie sprawą myjni zajął się także polski ustawodawca podejmując temat fiskalizacji tego typu przedsięwzięć. 

Już niedługo, bo 1 października 2022 roku dojdzie do prawdziwej rewolucji w branży. Od tego dnia fiskalizacja tego typu obiektów staje się obowiązkiem. Właściciele myjni powinni się do tego odpowiednio przygotować instalując rozwiązania techniczne, dzięki którym fiskalizacja myjni stanie się możliwa. Warto temu zagadnieniu bliżej się przyjrzeć, zapoznać się z tym co kryje się pod tym pojęciem i jak właściciele myjni powinni się do tego procesu przygotować.

Fiskalizacja myjni bezdotykowej – najważniejsze informacje 

Zacząć należy od tego na czym w ogóle polegać będzie fiskalizacja myjni bezdotykowej i co takiego kryje się za tym pojęciem. Pojęcie jest ogólne, natomiast odnosi się do montażu kas fiskalnych, które mają odpowiadać za drukowanie paragonów dla klientów myjni po tym jak uiszczą oni opłatę.

Sama definicja fiskalizacji nie należy więc do pojęć szczególnie skomplikowanych, jednak w praktyce okazuje się, że potem realizacja takich działań na myjni samochodowej już nie będzie taka łatwa. Trzeba bowiem pamiętać, że na myjni panują specyficzne warunki i kasa fiskalna musi sobie w takich warunkach poradzić. Odporność na wilgoć i temperaturę będzie bardzo istotną kwestią. 

Do tego przy fiskalizacji nie można zapominać o konieczności komunikowania kasy z Centralnym Repozytorium Kas Ministerstwa Finansów, co będzie wymagało połączenia z internetem, by dane o transakcjach były przesyłane w sposób ciągły. Dlatego właściciel myjni musi zadbać o podłączenie kas do internetu online. 

Obowiązek montażu kas fiskalnych 

Montaż kas fiskalnych na myjniach wzbudza coraz większe zainteresowanie, zbliża się bowiem ten moment, w którym ich montaż stanie się obowiązkowy. Z obowiązkiem będziemy mieli do czynienia od dnia 1 października 2022.  Zmiana ta dla właścicieli myjni jest istotna, na nich bowiem spoczywa obowiązek przygotowania i montażu takiej kasy w myjni samochodowej. Na szczęście partnerzy dostarczający osprzęt do myjni samochodowych najczęściej pracują również nad rozwiązaniami w zakresie ich fiskalizacji, dlatego można na tym polu liczyć na pełne wsparcie firm z branży, które zagwarantują właściwe rozwiązania techniczne. 

Podstawowe informacje na temat kas i ich właściwego umiejscowienia 

Firmy, które zastanawiają się nad tym jak fiskalizacja myjni powinna przebiegać muszą zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne zasady jakich będzie trzeba przestrzegać. Na uwadze trzeba mieć to, że kasa musi się znajdować na każdym stanowisku przy myjni. Nie ma takiej możliwości, by przygotować dla kilku stanowisk jedna kasę. Jednocześnie istotne jest również to, że kasa na myjni musi się znajdować obok stanowiska co związane jest z tym, że paragon musi być wydawany niezwłocznie. Nie ma więc takiej możliwości, by kasa znajdowała się w oddaleniu. To co ewentualnie może ułatwiać spełnienie wymagań stawianych przez prawo to możliwość zamontowania kasy, która będzie wydawać paragon elektroniczny. W ten sposób będzie można uniknąć w trudnych wodnych warunkach przygotowania standardowych kas, w których znajdować się będzie rolka z papierem, na którym paragony będą drukowane. 

Korzystając z powyższych informacji właściciele myjni, którzy przygotowują się do fiskalizacji będą mogli zadbać o to, by stworzone rozwiązania były dopasowane do panujących rynkowych wymagań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *