Jak przygotować się do fiskalizacji myjni bezdotykowej

Właściciele myjni bezdotykowych musza liczyć się z tym, że prowadzona przez nich działalność wzbudza zainteresowanie również po stronie ustawodawcy, który podejmuje decyzje mające umożliwić między innymi kontrolę podatkową takiej działalności. Stąd decyzja podjęta już w 2020 roku rozporządzeniem Ministra Finansów o tym, że od października 2022 wszystkie myjnie bezdotykowe podlegać będą fiskalizacji i będzie tam obowiązek posiadania kas fiskalnych. 

Moment ten zbliża się wielkimi krokami, dlatego właściciele myjni bezdotykowych, którzy do tej pory nie podjęli tego tematu mają ostatnią chwilę na to, by się do tego przygotować. Można między innymi liczyć na profesjonalną ofertę firm dostarczających osprzęt do myjni. Wiele z tych firm zaczyna działać na tym polu i przygotowuje również swoją ofertę dotyczącą pełnej fiskalizacji tego typu działalności. Warto więc bliżej się temu przyjrzeć i ewentualnie sięgnąć po takie gotowe rozwiązania. Wcześniej jednak warto przyjrzeć się tematowi fiskalizacji, by wiedzieć co się za tym dokładnie kryje i jak właściwie się do tego przygotować. 

Fiskalizacja myjni – najważniejsze informacje o zmianach 

Właściciele myjni zadają sobie pytanie jak się do tego przygotować i jak fiskalizacja myjni powinna być przeprowadzona. Na uwadze trzeba mieć  między innymi obowiązujące obecnie przepisy, które promują wydawanie paragonów elektronicznych. W przypadku myjni bezdotykowych, które wymagają stworzenia kas fiskalnych w trudnych warunkach skorzystanie z opcji elektronicznej z wyświetlaniem informacji o paragonie wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Jednocześnie trzeba mieć świadomość o wymogach jakie dotyczą samego paragonu i sposobu jego wydawania. Ma to istotny wpływ na rozmieszczenie kas fiskalnych na terenie myjni bezdotykowej. 

Ile kas przygotować i gdzie je umieścić? 

Dla przedsiębiorców, którzy planują rozmieszczenie kas fiskalnych na terenie myjni bezdotykowej istotna będzie odpowiedź na pytanie o to ile tych kas powinno być. To kwestia, która ma istotne znaczenie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę warunki, w których powinno się wydawać paragony. W grę wchodzi bowiem konieczność jego wydawania w miejscu, gdzie dokonywana jest płatność i niezwłocznie po tym jak taka płatność będzie dokonana. Dlatego przepisy interpretuje się w taki sposób, że przy myjniach bezdotykowych kasa fiskalna musi się znajdować przy każdym stanowisku, nie ma możliwości umieszczenia jednej kasy dla całej myjni. Dodatkowo ważne będzie również to, by kasa znajdowała sie tuż obok stanowiska, ma to istotne znaczenie i wpływa również na to jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o realizowanie obowiązku niezwłocznego wydawania paragonu. 

Dodatkowym obowiązkiem jest również połączenie z Centrum Repozytorium Kas, które prowadzone jest przez Ministerstwo Finansów. Ma to istotne znaczenie, ponieważ jest wymóg, by kasa na bieżąco przekazywała dane o dokonywanych transakcjach. I tutaj właśnie trzeba przesyłać dane o transakcjach do wspominanego Centrum. To zaś wymaga połączenia kas z internetem. Producenci Kas oczywiście mają to na uwadze tworząc swoje urządzenia, natomiast to właściciel myjni musi zadbać o to, by stworzyć warunki, w których możliwe będzie połączenie kasy z internetem i przygotowanie takich warunków, w których to połączenie będzie miało charakter ciągły. 

Okazuje się więc, że stworzenie rozwiązań w zakresie fiskalizacji myjni bezdotykowych wymaga odpowiedniego przygotowania i dostępu do konkretnych rozwiązań technicznych, które to ułatwią. Korzystając ze wspominanych powyżej informacji będzie można zadbać o to, by dopełnienie obowiązkom stało się łatwiejsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *