Inflacja i podwyżki cen wpływają na stawki w myjniach bezdotykowych

Jeśli chodzi o myjnie bezobsługowe, Polska jest jednym z największych rynków europejskich. Dynamiczny rozwój branży w ostatniej dekadzie spowodował, że Ilością stanowisk konkurować z nami może niewiele krajów. Jednak rosnące koszty mediów i galopująca inflacja mają wpływ na cenę korzystania z myjni. Co zrobić, żeby nadal prowadzić ten biznes i uniknąć strat?

Nie każdy przedsiębiorca był przygotowany na kryzys

Myjnie samoobsługowe to branża, która rozwija się niezwykle prężnie, a klientów nie brakuje. Mimo wszystko coraz częściej spotyka się oferty sprzedaży już działającego obiektu.

Powodem są między innymi wysokie koszty utrzymania. Jak szacują niektórzy eksperci, przez ostatnie 20 lat koszty prowadzenia myjni bezdotykowej wzrosły o kilkaset procent. Z kolei stawki za mycie (najczęściej wyrażane jako cena za minutę) przez wiele lat podnosiły się nieznacznie – o zaledwie kilkanaście procent. Dopiero ostatnie podwyżki mediów wymusiły na właścicielach myjni bardziej znaczące podwyżki, nawet do 30%.

Tak duża dysproporcja powoduje, że przedsiębiorcy, którzy nie reagują szybko na wahania rynku, mogą stawiać pod znakiem zapytania dalsze prowadzenie biznesu. I z całą pewnością biorą pod uwagę podniesienie opłat za usługę mycia.

Dlaczego podwyżki cen są nieuniknione

O podwyżkach cen za korzystanie z popularnych myjni po raz pierwszy zrobiło się głośno w roku 2022. Wtedy to Ministerstwo Finansów ogłosiło projekt, zgodnie z którym wszystkie myjnie samochodowe w Polsce będą miały obowiązek korzystania z kas fiskalnych, i to przy każdym stanowisku. Jednak w rzeczywistości wzrost stawek od dawna wisiał w powietrzu.

Jak zauważył prezes Stowarzyszenia Myjnie Polskie (wywiad dla Autokult.pl), „podwyżki cen są lub będą związane nie z fiskalizacją, lecz z nieprawdopodobnym wzrostem kosztów utrzymania myjni. Głównie chodzi o wodę i ścieki oraz to, czym podgrzewamy wodę. Około 90 proc. myjni robi to gazem ziemnym”.

Jak wyglądają obecne ceny w porównaniu z kosztami utrzymania obiektu? We wspomnianym wyżej wywiadzie czytamy, że „W Polsce za minutę mycia klienci powinni płacić ok. 3 zł, ale wiem, że by tego nie udźwignęli, bo za umycie auta zapłaciliby ok. 30 zł. Realnie jest to teraz ok. 2 zł za minutę. Mamy najtańsze mycie w Europie, porównując to do zarobków. Nasi sąsiedzi Czesi nazywają naszą branżę myjni ‘charytatywną’”.

Rzeczywiście, w samym tylko roku 2022 rachunki za gaz dla przedsiębiorców wzrosły w niektórych regionach nawet siedmiokrotnie. Dodatkowe koszty w postaci fiskalizacji (2200-2700 zł netto za 1 stanowisko) wymusiły na przedsiębiorcach podniesienie cen.

Jak zmniejszyć koszty utrzymania myjni samoobsługowej?

Podwyżki cen to jedna z metod na utrzymanie spodziewanego poziomu rentowności dla biznesu. Jedna, ale nie jedyna. Przeczytaj o kilku sprawdzonych sposobach na zmniejszenie rachunków. Korzystają z nich właściciele myjni budowanych i serwisowanych przez Mtech Polska.

Oszczędzaj prąd

Zwykle najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Jeśli prowadzisz myjnię samoobsługową, możesz sporo zaoszczędzić, wymieniając oświetlenie na ledowe i stosując kompensatory mocy. Taki krok dla obiektu działającego 24/7 może oznaczać nawet 12000 zł oszczędności w skali roku!

Żeby mieć pewność, że optymalnie wykorzystasz każdy kilowat, sięgnij po sprawdzone rozwiązania i przyjrzyj się temu, czy urządzenia grzewcze pracują efektywnie. Zwróć szczególną uwagę na to, czy:

  • paliwo stosowane do opalania ma wysoką kaloryczność?
  • posadzka jest ogrzewana równomiernie i w odpowiedni sposób?

Rozważ również:

  • montaż alternatywnych źródeł energii takich jak fotowoltaika,
  • kolektory słoneczne czy pompy ciepła
  • zastosowanie kotła kondensacyjnego

Inwestorzy korzystający z obiektów budowanych przez Mtech Polska korzystają z energooszczędnych urządzeń, które pozwalają zredukować koszty własne myjni do minimum.

Oszczędzaj wodę i chemię

Do mycia potrzebna jest woda i to niemało wody. O tym ile wody zostanie wykorzystanej do umycia samochodu decyduje oczywiście użytkownik myjni wybierając długość mycia i odpowiednie dla siebie programy. Uśredniając, można przyjąć, że jest to około 80 litrów na jeden samochód. Zakładając, że na każdym stanowisku mycia zostanie umytych dziennie 25 aut, przy myjni na trzy stanowiska, dziennie zużyjemy 6 m3 wody. To całkiem sporo i warto pomyśleć jak oszczędzać wodę.

W Mtech Polska mamy kilka sposobów jak oszczędzać wodę oraz chemię na myjni. Ich połączenie daje wymierne oszczędności i realnie zmniejsza koszty mycia, tym samym zwiększając rentowność myjni.

Częściowy odzysk wody pozwala ponownie wykorzystać wodę wykorzystywaną w procesie odwróconej osmozy. Dzięki obiegowi zamkniętemu, woda z odrzutu jest wykorzystywania do mycia.

Precyzyjny system dozowania sprawia, że wydatek chemii jest dokładnie proporcjonalny do ilości wody zużytej do mycia samochodu. Zużywamy dokładnie tyle ile potrzebujemy.

Innowacyjne programy mycia pianą i szczotką z pianą XXL dzięki zastosowaniu obniżonego ciśnienia wody, a co za tym idzie chemii, powodują wydatek na poziomie 1/3 w porównaniu do urządzeń w których zastosowano energochłonne rozwiązania wysokociśnieniowe.

Budowa myjni samoobsługowej nadal się opłaca

Chociaż obserwujemy zwiększające się koszty prowadzenia biznesu, inwestycja w myjnię samoobsługową nadal jest opłacalna. W wielu lokalizacjach to nisza, którą warto wykorzystać. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tanich w utrzymaniu myjniach budowanych przez Mtech Polska, skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *