Jak zabezpieczyć myjnię bezdotykową przed złodziejami?

Planujesz otworzyć myjnię bezdotykową lub już ją posiadasz i chcesz rozwijać ten wdzięczny biznes? Niestety, nie wszyscy mogą być do tego pomysłu pozytywnie nastawieni. Choć nie jest to zjawisko powszechne i częste, to zdarzają się sytuacje, w których nieuczciwe osoby włamują się do automatów wrzutowych oraz wandale, demolujący wyposażenie. W tym wpisie chcemy przybliżyć kilka sposobów, jak zabezpieczyć się przed nimi.

Jakie są zagrożenia dla bezpieczeństwa myjni?

Myjnie bezdotykowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są to obiekty samoobsługowe. Jednocześnie brak jakiegokolwiek personelu oznacza, że myjnia może być narażona na ataki ze strony złodziei lub wandali. Dewastacja mienia lub kradzież pieniędzy często oznacza dotkliwe straty finansowe dla właściciela.

Na przykład w 2020 roku podkarpacka policja zatrzymała 36-latka, który włamał się do automatu wrzutowego na lokalnej myjni, żeby ukraść pieniądze. Łączną wartość strat, łącznie z uszkodzeniem samego urządzenia, oszacowano na kwotę blisko 8 tys. złotych. Nawet groźba kary pozbawienia wolności do lat 10 nie odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Oczywiście żaden właściciel myjni nie jest w stanie zupełnie wyeliminować ryzyka, ale można się na nie dobrze przygotować. Przeczytaj o czterech sposobach na zabezpieczenie obiektu.

Zainstaluj oświetlenie całego obszaru myjni

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie to czynnik, który może odstraszyć potencjalnego złodzieja. Dlatego zadbaj o to, aby strumień światła obejmował nie tylko same stanowiska do mycia, ale też okolice rozmieniarki, automatów wrzutowych i tzw. strefy suchej, czyli stanowiska z kompresorem i odkurzaczem.

Stosując energooszczędne oświetlenie LED, możesz rozjaśnić każde miejsce na swoim obiekcie. Dzięki temu podejrzane zachowania zostaną zauważone przez przechodniów lub kierowców, którzy mogą poinformować policję. Co więcej, dobrze oświetlone myjnie zwykle znacznie łatwiej objąć monitoringiem.

Uruchom kamery monitoringu

Monitorowanie obiektu za pomocą kamer nadal pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa myjni. Nawet jeśli sprawca ma zamaskowaną twarz, nagranie pokaże, jak był ubrany lub jak się zachowywał. Dzięki porównaniu tych informacji z obrazem z kamer monitoringu miejskiego bardzo często udaje się ustalić podejrzanego. Kamery mogą na przykład pokazać numery rejestracyjne auta, którym zaparkował w pobliżu myjni.

Nawet jeśli już teraz wykorzystujesz kamery monitoringu, zastanów się, czy są one wysokiej jakości. Dobry monitoring zapewnia obraz o rozdzielczości, która ułatwia dostrzeżenie detali. Ponieważ większość kradzieży i aktów wandalizmu zdarza się w nocy, używane kamery powinny być dostosowane do pracy w trybie 24/7 i działać bez zarzutu nawet w trudnych warunkach i przy minusowej temperaturze.

Zadbaj o solidne automaty wrzutowe lub sejfy

Już na etapie projektowym warto sprawdzić, czy wyposażenie myjni jest solidne i trwałe. Przeglądając sieć, możesz trafić na pochodzące z monitoringu filmy, które pokazują nieudane próby włamania na myjni. Trwała obudowa automatu wrzutowego, solidne zamki oraz zabezpieczenia to bardzo dobra metoda ochrony przed złodziejami. Zadziała, nawet gdy oświetlenie i monitoring zawiodą.

Dobrym pomysłem może być również system transportu monet do centralnego sejfu w kontenerze technicznym myjni. Pieniądze, zamiast trafiać do kaset w panelach sterowniczych, będą odprowadzane przy pomocy specjalnych rur i turbin wytwarzających podciśnienie, do solidnego centralnego sejfu, kotwionego do betonu. Takie rozwiązanie to nie tylko większe bezpieczeństwo dla twoich pieniędzy, ale również wygoda użytkowania, ponieważ zamiast wybierania utargu z każdego panelu osobno, można zrobić to w jednym miejscu. Dodatkowo, dzięki większemu bezpieczeństwu przechowywanych w ten sposób pieniędzy, możesz inkasować je rzadziej.

Im częściej tym lepiej

Rodzimy również, żeby w miarę możliwości często inkasować obrót myjni. Doświadczeni policjanci zauważają, że złodziej przed próbą ograbienia myjni, często obserwują je, żeby się przygotować. Widząc, że pieniądze są wybierane regularnie i rabunek nie przyniesie dużego zysku a kara może być niewspółmiernie wysoka w stosunku do potencjalnych korzyści, złodziej może odstąpić od swojego planu. Zawczasu zastanów się jak często i w jakich porach utarg będzie odbierany i jak zapewnić jego bezpieczeństwo. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do włamania, straty finansowe będą znacznie mniejsze.

Mamy nadzieję, że nigdy nie padniesz ofiarą kradzieży ani wandalizmu. Jeśli już teraz zastosujesz nasze podpowiedzi, jest duża szansa, że oświetlenie, kamery i solidne zabezpieczenia odstraszą złodziei i ochronią cenne wyposażenie. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz liczyć na wsparcie techniczne ekspertów Mtech Polska. Chętnie doradzimy, które rozwiązania możesz zastosować w swojej myjni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *