Budowa myjni bezdotykowej może być zarówno sposobem na szybie osiągnięcie satysfakcjonujących wyników finansowych, jak i kłopotliwą inwestycją na zwrot, z której trzeba czekać wiele lat. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie, jest jej lokalizacja. Jaka działka pod myjnię okaże się najlepsza ? Jakie warunki powinna ona spełniać ?
Działka pod myjnię - powierzchnia, wymiary i inne wymagania
Największy wpływ na wymagany rozmiar działki mają plany dotyczące rodzaju myjni, a dokładnie ilości stanowisk, którymi będzie dysponowała. Najmniejsze, jednostanowiskowe myjnie bezdotykowe zmieszczą się nawet na niewielkiej działce, o powierzchni 2,5 ara. Oczywiście sama myjnia zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię, jednak dla jej bezpiecznej eksploatacji i możliwości manewrowania korzystających z niej pojazdów taka powierzchnia jest niezbędna. Przy myjni dwustanowiskowej będzie to 4,7 ara (powierzchnia samego obiektu myjni 60 m2), a trzystanowiskowa zajmie co najmniej 5,6 ara (zabudowa 90 m2). Taka działka powinna mieć dostęp do wszystkich mediów i znajdować się w strefie, w której plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza stawianie tego typu obiektów. Myjnię bezdotykową można postawić zarówno na własnej działce, jak i na terenie wydzierżawionym - tu jednak warto uprzednio sprawdzić, czy możliwe jest uzyskanie odpowiednich zgód ze strony organów administracyjnych.
Działka pod myjnię - lokalizacja
Wybór odpowiedniego miejsca to najważniejszy element wpływający na powodzenie całej inwestycji. Większość z nas miała zapewne okazję zobaczyć w praktyce, że niektóre myjnie mają prawie zawsze pełne obłożenie, podczas gdy inne są przez większość czasu puste - pomimo że ich ceny nie różnią się znacząco, podobnie oferowany przez nie sprzęt i jakość mycia. To właśnie położenie wpływa na to, czy planowana inwestycja przyniesie spodziewany zwrot. Gdzie więc powinna się znajdować Twoja przyszła myjnia?
• w gęsto zamieszkanych okolicach - mogą to być osiedla mieszkaniowe czy miasteczka; im bliżej centrum danej lokalizacji, tym lepiej; najważniejsze jest, by była duża liczba potencjalnych klientów w pobliżu
• często uczęszczane miejsca - np. okolice supermarketów, galerii handlowych czy stacji benzynowych - można wówczas liczyć na to, że klienci odwiedzający te miejsca zdecydują się również na skorzystanie z sąsiadującej myjni
• okolice głównych szlaków komunikacyjnych - przy drogach krajowych, czy przy drogach dojazdowych do ważnych obiektów (np. lotnisk, autostrad) - duża liczba potencjalnych klientów podróżujących w okolicy.
Rozważając budowę myjni bezdotykowej w danej okolicy, warto również zastanowić się nad rozmieszczeniem konkurencyjnych obiektów - zbyt mała odległość pomiędzy nimi może doprowadzić do „podbierania" sobie klientów, redukując szanse na powodzenie i szybki zwrot z inwestycji. Dobrym pomysłem jest również próba nawiązania współpracy ze znajdującymi się w pobliżu biznesami - stacjami benzynowymi, zakładami mechaniki pojazdowej, galeriami handlowymi, komisami samochodowymi czy wypożyczalniami aut - mogą nie tylko chętnie skorzystać z wzajemnej reklamy, ale być może niektórzy z nich dołączą do naszych klientów.
Działka pod myjnię - widoczność i dojazd
Nawet położona w najlepszym miejscu myjnia samochodowa musi być odpowiednio oznaczona, by klienci się o niej dowiedzieli. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji upewnić się co do takiej możliwości - czy nie ma w pobliżu innych reklam i banerów, które będą zasłaniały Twoją reklamę, czy można legalnie umieszczać banery w okolicy, etc. Ponadto ważny jest łatwy dojazd, dzięki czemu klienci chętniej będą korzystali z Twoich usług.
Z pewnością decyzja o postawieniu myjni bezdotykowej może przynieść Ci stabilny dochód i okazać się idealnym biznesem na trudne czasy. Jeśli tylko zadbasz o to, by wybrana działka pod myjnię spełniała powyższe warunki, możesz mieć pewność odniesienia sukcesu !