Działka pod myjnię bezdotykową — kryteria wyboru

Działka pod myjnię samoobsługową to jeden z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie przedsięwzięcia. W MTech Polska mamy wieloletnie doświadczenie w budowie i serwisowaniu myjni, dlatego potrafimy udzielać fachowych porad przyszłym inwestorom. Przeczytaj, jaka działka pod myjnię okaże się najlepsza.

Powierzchnia działki a wymiary myjni bezdotykowej

Wymagana wielkość działki budowlanej zależy przede wszystkim od planów dotyczących rodzaju myjni. Kluczowe znaczenie ma ilość stanowisk, które będą oddane do dyspozycji kierowców.

Chociaż wydaje się, że same wiaty do mycia pojazdów zajmują niewiele miejsca, grunt pod inwestycję musi mieć określoną powierzchnię. Działki pod budowę myjni muszą być na tyle duże, aby zapewniać bezpieczną eksploatację i dawać kierowcom możliwość manewrowania pojazdami.

Nasi eksperci wskazują na następujące wymiary dotyczące działki pod myjnię:

  • Najmniejsze myjnie jednostanowiskowe zmieszczą się nawet na niewielkiej działce, o powierzchni 250 m2 (2,5 a).
  • Przy myjni dwustanowiskowej niezbędnym minimum jest 470 m2 (4,7 a), przy czym powierzchnia samego obiektu myjni wynosi 60 m2.
  • Myjnia bezdotykowa z trzema stanowiskami zajmuje co najmniej 560 m2 (5,6 a), przy czym sama konstrukcja z wiatami dla aut ma powierzchnię 90 m2.

Niezależnie od projektu myjni, działka powinna mieć dostęp do wszystkich mediów i znajdować się w strefie, w której plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza stawianie tego typu obiektów. Jeżeli dla danego obszaru nie stworzono planu zagospodarowania przestrzennego, jednym z etapów procesu inwestycyjnego będzie złożenie wniosku o wydanie tzw. decyzji WZ (o Warunkach Zabudowy) we właściwym Urzędzie Gminy.

Budowę myjni samochodowej można zrealizować niezależnie od rodzaju tytułu prawnego do gruntu. Obiekt może powstać zarówno na działce należącej do inwestora, jak i na terenie wydzierżawionym. W drugim przypadku warto wziąć pod uwagę możliwość uzyskania odpowiednich zgód ze strony organów administracyjnych.

Atrakcyjna lokalizacja działki pod myjnię samoobsługową

Wybór odpowiedniego miejsca to najważniejszy element wpływający na powodzenie inwestycji. Analiza rynku, regularnie prowadzona przez ekspertów MTech Polska pokazuje, że niektóre myjnie cieszą się pełnym obłożeniem przez cały rok, podczas gdy inne przez większość dni w roku nie budzą zainteresowania kierowców. Nawet jeśli ceny, oferowany sprzęt i jakość mycia pozostają podobne, ogromne znaczenie ma lokalizacja myjni.

Ponieważ myjnia samoobsługowa funkcjonuje zgodnie z usługowym modelem biznesu, jej położenie musi być atrakcyjne dla kierowców. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które budzą największe zainteresowanie potencjalnych klientów:

  • Okolice o dużej gęstości zaludnienia. Mogą to być osiedla mieszkaniowe czy miasteczka. Warto kierować się zasadą: im bliżej centrum danej lokalizacji, tym lepiej. W przypadku budowy myjni na gęsto zaludnionym obszarze najważniejsze jest, aby potencjalni klienci znajdowali się w pobliżu.
  • Często uczęszczane miejsca. Są to między innymi okolice supermarketów lub galerii handlowych. Optymalnym rozwiązaniem jest budowa myjni w pobliżu stacji benzynowej w mieście. Klienci odwiedzający tego typu miejsca zwykle są skłonni korzystać z usług sąsiadującej myjni.
  • Okolice głównych szlaków komunikacyjnych. Dobrze prosperujące myjnię mogą być zlokalizowane przy drogach krajowych lub drogach dojazdowych do ważnych obiektów, takich jak lotniska i wjazdy na autostrady. Dzięki temu można wykorzystać zainteresowanie dużej liczby podróżujących tamtędy klientów.

Rozważając budowę myjni bezdotykowej w danej okolicy, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem konkurencyjnych obiektów. Zbyt mała odległość pomiędzy nimi może doprowadzić do niekorzystnej walki cenowej o klienta, co zmniejsza szanse na powodzenie i może opóźnić uzyskanie zwrotu z inwestycji.

Na etapie poszukiwania lokalizacji dobrym pomysłem jest próba nawiązania współpracy ze znajdującymi się w pobliżu punktami usługowo-handlowymi (stacjami benzynowymi, zakładami mechaniki pojazdowej, galeriami handlowymi, komisami samochodowymi, wypożyczalniami aut itd.). Ich właściciele mogą być chętni do współpracy i w budowie myjni dostrzegać szansę na dodatkową reklamę prowadzonej przez siebie działalności.

Widoczność i dojazd działki pod myjnię bezdotykową

Nawet jeśli myjnia samochodowa jest położona w najlepszym możliwym miejscu, musi być odpowiednio oznaczona, żeby przyciągnąć klientów. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto upewnić się co sposobu umieszczenia skutecznych reklam. Taka analiza obejmuje sprawdzenie, czy w pobliżu można legalnie reklamować swoją działalność i czy ewentualnych banerów nie zasłonią inne konstrukcje.

Wybierając swoją działkę, należy uwzględnić również to, czy lokalizacja jest łatwo dostępna dla wszystkich. Im mniej czasu i wysiłku trzeba poświęcić na dojazd, tym bardziej zadowoleni są klienci i tym większa jest szansa, że będą korzystać z myjni wielokrotnie. W idealnym modelu biznesowym myjnia znajduje się w centralnym punkcie miasta lub w pobliżu głównych dróg. Łatwy dojazd to jeden z elementów, który może sprawić, że nowo powstała myjnia wygra walkę o klienta z już funkcjonującymi obiektami.

Sprawdź wymagania dotyczące działki z pomocą ekspertów

Decyzja o wybudowaniu myjni bezdotykowej może przynieść Ci stabilny dochód i okazać się idealnym biznesem na trudne czasy. Zadbaj o to, by wybrana działka pod myjnię spełniała powyższe warunki i skontaktuj się z przedstawicielem MTech Polska. Pomożemy Ci zweryfikować rentowność inwestycji i przeprowadzimy Cię przez cały proces krok po kroku.