Czy pompa ciepła do myjni bezdotykowej to dobry pomysł?

Inwestorzy budujący myjnie samoobsługowe coraz częściej spoglądają w kierunku rozwiązań proekologicznych. W przypadku urządzeń grzewczych na pierwszy plan wysuwa się możliwość zastosowania pompy ciepła. W tym artykule przeczytasz, czy pompa ciepła do myjni bezdotykowej to dobry pomysł.

Coraz większe zainteresowanie pompami ciepła dla myjni

Stwierdzenie, że pompy ciepła powoli stają się wszechobecne, z pewnością nie jest żadną przesadą. Te nowoczesne urządzenia grzewcze na dobre zagościły w obiektach mieszkalnych, biurowych i przemysłowych. Interesują się nimi również właściciele myjni bezdotykowych.

Poprawna praca myjni samoobsługowej wymaga podgrzania i utrzymania odpowiedniej temperatury dla wody znajdującej się w zbiorniku buforowym. Z ciepłej wody korzysta wiele programów mycia, więc inwestor nie może pozwolić sobie na żadne awarie i przestoje.

Większość myjni samochodowych w Polsce, w tym obiekty budowane przez MTech, korzysta z kotłów gazowych lub olejowych. Jednak wzrost cen paliw kopalnych zmusza wielu do szukania tańszych rozwiązań, takich jak pompa ciepła. Za instalacją pompy przemawiają też względy proekologiczne. Firma, która inwestuje w OZE, zwykle jest postrzegana przez konsumentów jako godna zaufania i odpowiedzialna. A przecież na konkurencyjnym rynku myjni samochodowych warto zawalczyć o każdego klienta.

W tym artykule przeczytasz o możliwości wykorzystania pompy ciepła jako urządzenia grzewczego do myjni samochodowej. Jeśli w czasie lektury w Twojej głowie pojawią się jakieś pytania, nie wahaj się skontaktować z naszym specjalistą.

Czy pompa ciepła do myjni bezdotykowej się opłaca?

Najbezpieczniej byłoby odpowiedzieć: to zależy. Zakup odpowiedniej pompy ciepła typu powietrze-woda stanowi niemały wydatek, ale wiele kalkulacji dowodzi, że inwestycja ta może się opłacać. Szczególnie jeśli usytuowanie myjni pozwala korzystać dodatkowo z energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.

Połączenie pompy ciepła z panelami PV przynosi spore oszczędności. W MTech wychodzimy z założenia, że wszystko, co zmniejsza koszty eksploatacji myjni, bez szkody dla jakości usług, jest warte rozważenia. Dlatego z przekonaniem możemy stwierdzić, że warto korzystać z energii odnawialnej i zasilać nią pompę ciepła w myjni.

Z drugiej strony w niektórych lokalizacjach tradycyjny kocioł gazowy nadal będzie górą. W celu dokładnego oszacowania rentowności konkretnego projektu warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta MTech.

Jaką pompę ciepła do myjni wybrać?

Wszystko zależy od liczby stanowisk oraz pojemności buforowego zbiornika wody. Dostępne na rynku urządzenia grzewcze mają moc od 10 do nawet 35 kW, a bufory mogą mieć pojemność sięgającą 1000 l. W każdej sytuacji optymalne wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej wymaga dostosowania parametrów systemu do specyfiki danego obiektu.

Poza mocą grzewczą warto wziąć pod uwagę także system sterowania pompą. Niektóre modele są kompatybilne z oprogramowaniem zarządzającym myjnią. Osoba odpowiedzialna ma wtedy wgląd w każdy parametr pracy pompy i może dokonywać bieżących korekt, aby zoptymalizować jej wydajność grzewczą. Obejmuje to również programowanie czasu pracy w trybie energooszczędnym i energochłonnym oraz sterowanie podgrzewaniem posadzki. Cel jest jeden – ograniczyć wydatki eksploatacyjne.

Zrealizuj swoją inwestycję z MTech

Jeśli chcesz wybudować myjnię samochodową i wykorzystać przy tym nowoczesną pompę ciepła, zostań naszym Partnerem. Kompleksowo zajmiemy się realizacją Twojej wizji. Projekt może obejmować postawienie myjni bezdotykowej z przyłączem do pompy ciepła, bez kotła lub z rezerwowym kotłem o mniejszej mocy.

Jesteśmy elastyczni i otwarci na różne warianty współpracy. Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *